Історія сіл Сокиринці, Збриж

На території села Сокиринці були виявлені залишки поселень трипільської та черняхівської культур. Територія села була частиною Галицько-Волинського князівства. У 1430 році село прибали до своїх рук польські феодали. Саме цим часом датується перша письмова згадка про село-1493 рік.

У 1565 році власником села Сокиринці став польський магнат Флоріан Секірінський (Сікіринський), звідси можлива назва села.

Революцію 1917 року зустріли з великим піднесенням. Селяни активно боролися проти поміщиків: забирали третю частину врожаю, самовільно забрали млин у збризького поміщика. За роки національної революції 1917-1920 років в селі вісім разів мінялася влада. В травні 1922 року було утворено сільськогосподарське кооперативне товариство "Хлібороб".

У 1926 році організувалось  Товариство по спільній обробітці землі "Єдність", яке в 1930 році  реорганізовано в колгосп імені Ілліча.

Рік 1932  був урожайним, але з Москви прийшло розпорядження  збільшити  здачу хліба державі. З колгоспів вивозили все зерно, навіть, посівне. Забирали не лише колгоспне, а й те, що було по хатах, не залишаючи ні зернини.

І вже взимку 1933 року люди на Україні почали гинути від голоду. Не обійшла ця трагедія і наше село. Переживши напівголодну зиму 1932 року, селяни з нетерпінням чекали нового врожаю. Їхні надії не були марними: урожай в 1933 році був добрий.   Спеціально організовані бригади ходили по хатах, вилучаючи всі мізерні  продуктові запаси. Почався голод. Частково помирали не тільки люди, а й тварини…

Відійшли в минуле страшні роки голодомору. Мало-помалу, заліковувало село свої рани. Населення за 10 років збільшилося майже вдвічі. В селі була семирічна школа.

Німці окупували село 9 липня 1941 року, окупація тривала два роки і вісім місяців. 25 березня 1944 року село Сокиринці було звільнено, війська Першого Українського фронту в складі Четвертої танкової армії генерала-лейтенанта Лелюшенка Д.Д.

У 1950 році відбулося об’єднання колгоспу з колгоспом ім.Ворошилова (село Збриж), земельний фонд становив  2374 га.

Село Збриж входило до Сокиринецької сільської ради. Воно було колись відоме  на Поділлі містечко. Є всі підстави припустити, що село Збриж, як населений пункт виник на багато століть раніше, ніж про це говорять офіційні історичні джерела. Його корені сягають у сиву давнину. Історичні документи твердять, що село Збриж у 1352 році називалось Ярослав.У 1493 році село Ярослав було перейменоване на Хорівці,

а в 1542 році – на Хоржівці. Обидві ці назви походили  від панів Хоржевських, які у ХVVІ ст.володіли селом. Через деякий час село переходить до магнатів Лянцкорунських, які володіли містечком Лянцкорунь (тепер село Зарічанка).

Ще однією трагічною сторінкою села пройшов голодомор 1932-1933 р.р.,через який загинуло багато односельчан, але в архівах збереглись дані про 18 жителів села.

З 7 липня 1941 року по 24 березня 1944 року село знаходилось  під німецько-фашиською окупацією.

В 1926 році 60 жителів села Сокиринці вийшли з села і заснували хутір Ленінське.