Чемеровецька селищна територіальна громада
Хмельницька область, Кам’янець-Подільський район

Історія сіл Залуччя та Черче

 

       Залуччя та Черче – села в Україні, в Чемеровецькій селищній територіальній громаді Чемеровецького району Хмельницької області.

  Проїжджаючи селами Черче та Залуччя, вздовж річки Смотрич, завжди будеш в захопленні, бо її долина являє собою картину, сповнену надзвичайної краси: обабіч берегів річки суцільною стіною  тягнуться гори, то покриті лісом, то всіяні величними плямовистими скелями. Це один з наймальовничіших куточків Поділля.

  Перша згадка про Залуччя належить до 1530 року. Тоді воно мало назву Лучинківці.

Згідно з народним переказом, колись до татарських набігів село розташовувалося на іншому місці на південний захід від нинішнього поселення на правому березі  Смотрича. Потім люди після татарського спустошення переселилися на інший берег і село стали називати Залуччя. У 1530 році у селі був один лан. З 1566 року зустрічається у писемних пам'ятках під назвою Залуччя, тоді ж село нараховувало 6 ланів. З 1543 р. поселення належало Анні Домаратовні Радецькій по спадковості. В 1567 р. Анна Радецька подарувала половину свого маєтку в Залуччі Кам'янецькій кафедральній капітулі на утримання ксьондза. З 1573 р. Різними частинами поселення Залуччя володіли багато власників: Єлизавета Добромирська,  Станіслав Срочинський,  Мартин Калиновський, Констанція Сухорабська,  Іван  Радецький. З 1627 р. Маєток було віддано Кам'янецьким єзуїтам.  З 1773 р. Маєтком володів Обрембський,  який пізніше продав його Крижановському.  Після приєднання Поділля до Російської імперії в 1793 р. друга половина поселення поступила в казну і нею володіла О.Браницька, а пізніше - її дочка графиня Воронцова. Після неї власниками цієї частини були Сарнецький,  Писаревський і Рафалович. З 16-го століття село належало доКам'янецького повіту .

У 1738 році на кошти парафіян збудована дерев'яна церква на честь св. великомученика Дмитра Солунського. Піп згадується в 15781583 рр. Церква св. Дмитравідома з 1722 р. Біля 1738 р. Збудована  нова дерев'яна триверха споруда. В 1830-х рр. бічні верхи розібрано. Кам'яна дзвіниця. Кам'яний притвор збудовано 1872 р.

Вона і зараз красується своїм куполом в центрі села. Такою вона і була 300 років тому і тепер є історично- архітектурною пам’яткою.

Вкінці 19-го століття Залуччя Циківське налічувало 1324 мешканці, 247 осель, в селі була парафіяльна церква, церковна школа. Адміністративно належало до Кам'янецького повіту Подільської губернії.

Неподалік від села розташовані ботанічна пам'ятка природи — СамовитаТовтра та геологічна пам'ятка природи місцевого значення  Залучанська печера довжиною ходів у 50 метрів. Багато легенд і переказів існує про цю печеру.

 Село лежить у межах національного природного парку «Подільські Товтри».

 

  Село Черче  розташоване на обох берегах річки Смотрич, на двох  зустрічних півостровах, за 32 км від райцентру і за 25 км від міста Кам’янця – Подільського.

Село лежить в межах національного природного парку «Подільські Товтри».

Населення  по різних даних – більше 670 мешканців.

  Село документально відоме з 1493 року. Як містечко виступає з 1565 року, а в 1578 році одержало Магдибурзьке право.

  Є залишки давньоруського городища.

  За  переказами тут був скельний монастир, зруйнований монголо- татарами в 1240-х рр..

 Поселення отримало свою назву від слова «чернче» або «чернече», тобто «монашеське».

  Населення  переважно православного віросповідання.

  В центрі села є церква св.. Миколая Мирлікійського Чудотворця про яку згадується вперше  в 19 ст.Теперішня церква  заснована перед 1769 роком - дерев’яна триверха споруда.

Нова кам’яна  церква закладена в 1790 році, освячена в 1815 році. Відбудована після руйнації  у 1990- х рр.

 Римо- Католицький костел Пресвятої трійці  також є в селі Черче. Його збудовано в 1637 році на  найвищій точці півострова. Зруйнований до стану руїн  у 1980 – х рр.. Відновлений у 1990 – рр.

           

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь