Чемеровецька селищна територіальна громада
Хмельницька область, Кам’янець-Подільський район

Історія села Чорна

Село Чорна давним давно  знаходилось між ставками і селом Слобідкою - Смотрицькою. Цю територію називали вікнина, окнина.

В лихі часи, коли на село нападали татари, воно було повністю спалене. Де проходили вороги, там залишились одні згарища. А кругом все, що залишалося - було чорним. І від цього пішла назва Чорноокнина. Татари жорстоко поводилися з людьми. Одних забирали в полон, закувавши в кайдани, інших вбивали, спаливши все навкруги. Сум, горе, згарища стояли навкруги. Скрізь виднілись обвуглені, почорнілі, розвалені хати. Мабуть, тому і назвали наші предки своє село Чорноокнина . А жінки, які чудом уціліли, носили на голові чорні хустки. Відтоді з'явилася нова назва села Чермна Хуста - тобто чорна хустка - це хустка жалю і скорботи за рідними, яку носили ті, хто втрачав рідних.

Не змогли люди жити на цьому сумному місці, бо все нагадувало про ту велику втрату рідних і близьких людей, над якими поглумилися татари.

Пішли люди на південь, туди, де тепер знаходиться наше село. Розпочали будувати хати, господарчі будівлі. І назвали предки наше село Чорноюце в честь старого населення, яке містить в собі теж значення «чорний», «чорна» Чорноокнина і Чермна Хуста.

 У 1793 р. Чорна поступила в казну, а в 1803 році імператор Олександр віддав цей маєток А.Г. Розенбергу, тодішньому генерал – губернатору південних провінцій.        

 Видатний земляк Г.А. Розенберг 8 червня 1910 року був призначений Павлом І губернатором Подільської губернії перед Батьківщиною, він дарує йому село Чорна, де він провів останні дні і був похований на сільському кладовищі.Перед Великою Жовтневою соціалістичною  революцією маєтком володіла Аделаїда Петрівна Бронштейн.

   В історії села, в пам´яті старожилів збереглась дата — 1885рік. Це рік, в якому було відкрито в селі Чорна за кошти земства народну школу або ще як її називали училище. До 1917 року в школі навчалось 40 учнів, їх вчив один вчитель. Одним із перших вчителів, як свідчать односельці, були Андрій Давидович Задорожній та його дружина Поліна Трохимівна Задорожня.
У1930 році було запроваджено обов´язкову початкову освіту. А в 1932 році здійснено перехід на 7-річне навчання.

     З 1917р. по1930 р. організованої медичної допомоги в с.Чорна не було.

     У 1925р. утворилась комсомольська організація, першим її секретарем був Блонський Федір Йосипович.

      У 1928р. було створено в селі ТСОЗ, яке в 1929 р. було перетворено у сільськогосподарську артіль «Плугатар»..

              Мирну працю було перервано фашистами.  Чорна була залишена Радянськими військами 9 липня 1941 р. 28 березня 1944 р. село було визволене 807 стрілецьким полком 107 стрілецької дивізії. У  боях за визволення Чорної загинуло 26 осіб. 98 жителів с. Чорної за подвиги під час війни нагороджено орденами  і 152 медалями.

      У 1950 році колгосп ім.. Леніна і колгосп ім. Сталіна було об’єднаного в один -  ім. Леніна.

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь