Історія села Чорна
Село Чорна давним давно знаходилось між ставками і селом Слобідкою - Смотрицькою. Цю територію називали вікнина, окнина.
В лихі часи, коли на село нападали татари, воно було повністю спалене. Де проходили вороги, там залишились одні згарища. А кругом все, що залишалося - було чорним. І від цього пішла назва Чорноокнина. Татари жорстоко поводилися з людьми. Одних забирали в полон, закувавши в кайдани, інших вбивали, спаливши все навкруги. Сум, горе, згарища стояли навкруги. Скрізь виднілись обвуглені, почорнілі, розвалені хати. Мабуть, тому і назвали наші предки своє село Чорноокнина . А жінки, які чудом уціліли, носили на голові чорні хустки. Відтоді з'явилася нова назва села Чермна Хуста - тобто чорна хустка - це хустка жалю і скорботи за рідними, яку носили ті, хто втрачав рідних.
Не змогли люди жити на цьому сумному місці, бо все нагадувало про ту велику втрату рідних і близьких людей, над якими поглумилися татари.
Пішли люди на південь, туди, де тепер знаходиться наше село. Розпочали будувати хати, господарчі будівлі. І назвали предки наше село Чорною—це в честь старого населення, яке містить в собі теж значення «чорний», «чорна» — Чорноокнина і Чермна Хуста.
У 1793 р. Чорна поступила в казну, а в 1803 році імператор Олександр віддав цей маєток А.Г. Розенбергу, тодішньому генерал – губернатору південних провінцій.
Видатний земляк Г.А. Розенберг 8 червня 1910 року був призначений Павлом І губернатором Подільської губернії перед Батьківщиною, він дарує йому село Чорна, де він провів останні дні і був похований на сільському кладовищі.Перед Великою Жовтневою соціалістичною революцією маєтком володіла Аделаїда Петрівна Бронштейн.
В історії села, в пам´яті старожилів збереглась дата — 1885рік. Це рік, в якому було відкрито в селі Чорна за кошти земства народну школу або ще як її називали училище. До 1917 року в школі навчалось 40 учнів, їх вчив один вчитель. Одним із перших вчителів, як свідчать односельці, були Андрій Давидович Задорожній та його дружина Поліна Трохимівна Задорожня.
У1930 році було запроваджено обов´язкову початкову освіту. А в 1932 році здійснено перехід на 7-річне навчання.
З 1917р. по1930 р. організованої медичної допомоги в с.Чорна не було.
У 1925р. утворилась комсомольська організація, першим її секретарем був Блонський Федір Йосипович.
У 1928р. було створено в селі ТСОЗ, яке в 1929 р. було перетворено у сільськогосподарську артіль «Плугатар»..
Мирну працю було перервано фашистами. Чорна була залишена Радянськими військами 9 липня 1941 р. 28 березня 1944 р. село було визволене 807 стрілецьким полком 107 стрілецької дивізії. У боях за визволення Чорної загинуло 26 осіб. 98 жителів с. Чорної за подвиги під час війни нагороджено орденами і 152 медалями.
У 1950 році колгосп ім.. Леніна і колгосп ім. Сталіна було об’єднаного в один - ім. Леніна.