Історія сіл Шидлівці, Криків, Вікторівка, Велика Зелена, Мала Зелена
Історичні відомості про населені пункти Шидлівці, Криків, Вікторівка, Мала Зелена, Велика Зелена, Чемеровецького району Хмельницької області
Перший раз село Шидлівці зустрічається в податкових списках 1578 році. Село розташоване біля річки «Збруч». На протилежній стороні Збруча знаходиться австрійське поселення, яке також називається Шидлівці. В ті часи і до кінця 18 століття село Шидлівці разом з селом Криків мали одних власників.
Інколи село Шидлівці називали Нижніми Бабченцями. До першого поділу Польщі поселення Шидловець було на обидвах берегах річки Збруч, а згодом, коли Збруч став кордоном двох держав ( спочатку Польщі і Австрії, а згодом Росії і Австрії), землі Шидловецькі розділились між цими державами. Оскільки власникам Шидловець було не зручно обробляти землі, які знаходились на лівому березі Збруча, де не було селян, частину правобережного поселення було перенесено на ліву сторону. Тут утворилось село Шидлівці Чемеровецького району Хмельницької області, розташоване проти села Шидлівці Гусятинського району Тернопільської області.
В 1908 році в с.Шидлівці проживало 969 чоловік, в тому числі православних - 619, католиків - 310, іудеїв - 40. В 1908-1909 навчальному році в церковно-приходській школі навчалось 54 дітей. Прізвище першого вчителя церковно-прихідської школи, яка знаходилась в старій хаті, було Гречко.
До Жовтневої революції село належало до Кам'янецького уїзду Вільховецької волості Подільської губернії.
В кінці 1920 року в селі Шидлівці було організовано Революційний комітет, його головою обрали Бучковського Ю.
В 1922 році відібрано землю в сільських панів і наділено малоземельних і безземельних селян.
В 1924 році організовується сільськогосподарське кооперативне товариство, у яке ввійшло 7 пайовиків.
В 1925 році була створена хата читальня, якою завідував О.Добровольський.
В 1929 році в селі організовано сільськогосподарську артіль «ХІІ-річчя Жовтня», організатором став Думський Лука. В 1930 році селяни почали масово вступати в колгосп, а вже в 1931 році колективізація була завершена. Сільська рада в селі Шидлівцях утворилась в 1930 році. Головою була Семеніцька. Перший трактор прибув в село в 1933 році.
Семирічну школу відкрито в 1930 році, директор - Дорожинський.
В 1932 році відкритий перший сільський клуб, а в 1935 році відкрито фельдшерсько-акушерський пункт, першим завідуючим якого був Артюшкевич, а з 1942 року завмедпунктом працював Гомілко Павло Іванович, акушеркою його дружина Гомілко Станіслава Варфоломіївна, які працювали до 1976 року. Гомілко П.І. обирався депутатом сільської ради багатьох скликань.
З початку вторгнення в країну фашистської Німеччини в червні 1941 року 145 жителів сільської ради загинули на фронтах ІІ Світової війни, 60 чоловік в основному юнаків і дівчат насильно вивезено на каторжні роботи до Німеччини.
У воєний період головою колгоспу був Михайлов. 27 березня 1944 року село визволили воїни Червоної Армії. Усі збитки заподіяні фашистами становили майже 13 млн.крб. В боротьбі проти німецько-фашистських загарбників приймали участь більше 300 чоловік сільської ради.
До складу Шидловецької сільської ради в 1950 році приєднали села Мала-Зелена, Велика-Зелена, Вікторівка. Головою сільської ради був Семенишин П.І.
В селі Зелена був колгосп імені «Леніна», в селі Вікторівка - колгосп «Червона Зірка», який очолював Заклевський Сава Павлович, в селі Криків - імені «Ворошилова», в селі Шидлівці - імені ХІІ-річчя Жовтня».
В 1950 році на базі цих колгоспів утворилось одне господарство колгосп імені Горького, головою колгоспу був Галак.
З 1955 року по 1975 рік керував колгоспом імені Горького Момот Петро Андрійович. За ці роки було побудовано в селах Шидлівці твариницькі ферми, Шидловецький будинок культури, магазин села Шидлівці, фельдшерсько-акушерські пунтки, дитячий садок. В селі Вікторівка - сільський клуб, початкову школу, конюшню. В селі Криків - сільський клуб, торговий центр, дитячий садок, фермерські приміщення. В селі Зелена - сільський клуб, школу, фермерські приміщення. В 1972 році побудовано типове приміщення сільської ради.
В 1994 році на базі колгоспу імені Горького утворилось два господарства це спілка селян «Надія», спілка землевласників «Мрія», село Криків. Головою спілки селян «Надія» обраний Думанський В.В., спілки землевласників «Мрія» Кадиш В. І.
В січні 1993 року Постановою Кабінету Міністрів України населеним пунктам сільської ради (Вікторівка, Шидлівці, Мала-Зелена, Велика-Зелена, Криків) надано статус 4 категорії постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи.
За кошти Чорнобельського фонду в селі Мала-Зелена побудовано фельдшерсько-акушерський пункт з квартирою. Прокладено
В 1996 році запалено голубе паливо в оселях села Криків, а в листопаді 1997 року газифіковано села Мала-Зелена, Велика-Зелена, Шидлівці, Вікторівка.
В 1991 році побудовано церкву в селі Шидлівці. Ініціатором будівництва церкви був ветеран ІІ Світової війни Жуковський Василь Омелянович. В 1998 році побудовано церкву в селі Криків, в 2005 році - в селі Вікторівка.
В 1997 році телефонізовано села Мала-Зелена, Велика-Зелена, Криків.
Шидлівці та Вікторівку - в 2000 році.
З виходом Указу Президента України від 3 грудня 1999 року «Про реформування в аграрному секторі економіки» на базі спілки селян «Надія» в утворилися два сільськогосподарських підприємства ПОП «Надія», директор Думанський В.В., в користуванні якого 352 земельні паї, і ТОВ агрофірма «Вікторія» директор Процків Ю.М., в користуванні якого 332 земельні частки паю. На базі спілки землевласників «Мрія» с.Криків утворилось ПОП «Мрія» директор Мандрик В.Г., в користуванні якого 365 земельні паї.
ТОВ « Стіомі-Холдінг» орендує 367 земельних часток паїв
СГКА «Ювілейна» с.Андріївка орендує
Власникам земельних часток паїв видано державні акти на право приватної власності на земельну частку(пай).
На даний час на території Шидловецького старостинського округу орендують сільськогосподарські землі ТОВ «Енселко-Агро», ТОВ « Аграрна компанія-2004», ПП «Кочубіївське», ТОВ «Промінь Галиччина», ТОВ «Мрія».
Сільським головою з 1998 року по 2002 рік головувала Слободян З.А., з 2002 року по 06.02.2005 року - Блунський А.С., з 6 лютого 2005 року по 06 листопада 2015 року головував Пекарчук І. І., з 06 листопада 2015 року по 28 грудня 2016 року сільським головою було обрано Семенишиного Петра Михайловича. З 28 грудня 2016 року з проведенням децентралізації Шидловецька сільська рада була реорганізована шляхом приєднання до Чемеровецької селищної ради. З 28 грудня 2016 року по даний час староста сіл Мала Зелена, Велика Зелена, Шидлівці, Вікторівка, Криків - Семенишин Петро Михайлович.
На території старостинського округу функціонують:
- заклад дошкільної освіти «Сонечко» с.Шидлівці,
- заклад дошкільної освіти «Струмочок» с.Криків,
- сільський будинок культури та сільська бібліотека с.Шидлівці,
- пункт здоров'я в селі Шидлівці в 2022 році перенесено в приміщення старостату, де проведено ремонт, та село Криків,
- три магазини із різноманітним асортиментом (Шидлівці-1, Криків-2), села Вікторівка, Велика Зелена, Мала Зелена обслуговує виїзний магазин,
- п'ять культових споруд: ПЦУ-3,УГКЦ-2.
Поштові послуги надаються Кам'янець-Подільським поштовим відділенням, виїдні дні згідно графіків укрпошти.
Городоцьким поштовим відділенням обслуговується село Криків.
Протягом 2017-2022 років проведено водозабезпечення населених пунктів, на території старостату діє 4 водогони, протяжністю 22500 м.
Криниць громадського користування – 52.
Села старостату повністю освітлено, протяжність електромереж майже 24 км.
В приміщенні Шидловецької ЗОШ в 2022 облаштовано гуртожиток сімейного типу для проживання внутрішньо переміщених осіб.