Чемеровецька селищна територіальна громада
Хмельницька область, Кам’янець-Подільський район

Нові вимоги до маркування та пакування насіння і садивного матеріалу

Дата: 17.01.2025 14:58
Кількість переглядів: 57

Фото без опису

Суб’єкти господарювання, які не виробляють власного насіння і планують його закупляти, варто знати, що 27 листопада 2024 року набув чинності новий наказ Міністерства аграрної політики та продовольства України від 02.04.2024 № 1050 «Про затвердження вимог до маркування та пакування насіння та садивного матеріалу». Попередні норми, які визначалися у Порядку маркування та пакування партій насіння, прийнятого наказом Мінагрополітики від 10.07.2017 року № 348, втратили чинність.

Дані вимоги стосуються маркування та пакування насіння, а також садивного матеріалу, що здійснюється суб’єктами насінництва та розсадництва, фізичними особами-підприємцями та юридичними особами, які займаються виробництвом, доробкою, зберіганням та реалізацією відповідно до Закону України «Про насіння і садивний матеріал».

Обов’язковому маркуванню підлягають усі партії насіння та садивного матеріалу всіх категорій насіння та садивного матеріалу, призначені для реалізації.

Для введення нових правил обліку встановлено умовний перехідний період - 2 місяці зі вступу в дію нового Порядку:

 - бланки етикеток, номери яким присвоєні до 27.11.2024 року, можуть бути використані суб’єктами насінництва та розсадництва протягом двох місяців;

 - партій насіння, які промарковані та запаковані відповідно до Порядку, затвердженого наказом Мінагрополітики від 10 липня 2017 року № 348 та введені в обіг до 27.11.2024 року або протягом двох місяців після цього, не може бути обмежене чи заборонене з причин невідповідності новим вимогам

.

Головними нововведеннями, згідно з Наказом № 1050 є:

1. Маркування насіння повинно здійснюватися таким чином, щоб пошкодження або вилучення етикетки призводило до недійсності вмісту упаковки (контейнера).

2. Обов’язкове опломбування упаковки (контейнера) з насінням, що закриті зав’язуванням або іншим способом, який дозволяє здійснювати вільний доступ до вмісту упаковки (контейнера) після остаточного закриття без видимих порушень його цілісності.

3. Змінено вимоги до змісту етикетки для маркування партії насіння. Вони включають мінімальний розмір, колірну схему та додаткову інформацію, яку мають містити етикетки, зокрема напис по лівому краю етикетки «Міністерство аграрної політики та продовольства України» або «УКРАЇНА*UKRAINE» та додаткову інформацію, зокрема для маркування гібридів, насіння генетично модифікованого сорту та калібрування.

4. Кожній етикетці присвоюється індивідуальний номер, що підлягає обліку та складається з трьох числових символів (0001-01-0000000001):

1) чотирьохзначний символ – номер присвоєний суб’єкту (0001);

2) двозначний символ – рік використання номеру етикетки (01);

3) десятизначний символ – порядковий номер (0000000001).

 

 

Залежно від категорії (генерації) насіння та його призначення упаковку (контейнер) з насінням маркують етикетками відповідного кольору та змісту.

Для маркування насіння використовуються такі кольори етикеток:

білий з фіолетовою смужкою завширшки 10 міліметрів, розміщеною по діагоналі з лівого нижнього кута етикетки - для насіння категорії добазове;

білий - для насіння категорії базове;

блакитний - для насіння категорії сертифіковане першої генерації та гібридів першого покоління;

червоний - для насіння категорії сертифіковане другої та наступних генерацій;

зелений - для сумішей насіння. Маркуванню етикеткою зеленого кольору підлягають партії суміші насіння, до компонентів яких належить насіння, сортові і посівні якості якого визначено відповідно до законодавства. На етикетці зеленого кольору зазначається: «суміш» та її назва (за наявності) у полі «сорт» (у випадку наявності кількох ботанічних таксонів у суміші поле «ботанічний таксон» не заповнюється);назви компонентів (ботанічний таксон, категорія, сорт) та їх пропорція у відсотках у масовому співвідношенні - додатковим полем.

помаранчевий - для насіння овочевих культур, яке поширюється до прийняття рішення про державну реєстрацію сорту. Маркуванню етикеткою помаранчевого кольору підлягають виключно партії насіння овочевих культур, яке поширюється до прийняття рішення про державну реєстрацію сорту в Україні. На етикетці помаранчевого кольору у полі «сорт» додатково зазначається «державна реєстрація сорту незавершена», номер заявки на сорт та такі відомості як: селекційний код; запропонована назва сорту; ухвалена назва сорту; затверджена назва сорту (залежно від їх наявності).

сірий - для насіння, сертифікація якого не завершена. Маркуванню етикеткою сірого кольору підлягають виключно партії насіння: сертифікація якого не завершена; переміщуються між виробничими потужностями суб’єктів без введення його в обіг. На етикетці сірого кольору додатково зазначається «насіння, сертифікація якого не завершена». Партії насіння, марковані етикеткою сірого кольору, забороняється вводити в обіг.

Визначено чіткі умови перепакування партії насіння або упаковки (контейнера), а саме: на вимогу суб’єкта; у разі пошкодження упаковки (контейнера); для партії насіння, сертифікацію якого не завершено і яке потребує доробки.

У разі перепакування партії насіння або упаковки (контейнера) здійснюється його перемаркування шляхом видалення попередньої етикетки. На новій етикетці відображається первинна інформація про партію насіння та відмітки про перепакування та перемаркування із зазначенням на новій етикетці номеру партії, що перепаковувалася.

Перемаркування партії насіння, ввезеного на територію України для його реалізації, може здійснюватися шляхом перекладу українською мовою тексту етикетки, нанесеної на упаковку (контейнер).

У разі повторного визначення посівних якостей насіння на етикетку або поряд з етикеткою може наноситись додатковий стікер, у якому зазначається: номер партії насіння, «повторне визначення», дата та назва органу з оцінки відповідності або суб’єкта насінництва та розсадництва, який проводив таке визначення.

За консультаціями та додатковою інформацією звертайтесь до Головного управління Держпродспоживслужби в Хмельницькій області: м. Хмельницький (+38 (0382) 65-07-34, 67-15-25), м. Кам’янець – Подільський тел. (03849) 4-14-14.

Дані рекомендації не є нормативно-правовими актами, а мають лише інформаційний характер.

Микола СТРЕЛЬБІЦЬКИЙ,

головний спеціаліст відділу контролю в сфері насінництва, розсадництва та якості зерна управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Хмельницькій області



« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь