10 березня - День Державного Гімну
У понеділок, 10 березня 2025 року, вся Україна відзначає одне з найважливіших свят — День Державного Гімну. Ми розповідаємо, як взагалі з’явилося це свято, і нагадуємо про те, які важливі слова має український гімн.
Як з’явився український гімн
10 березня 1865 року в Перемишлі відбувся концерт, присвячений легендарному поету Тарасу Шевченку. По завершенню цього святкового заходу люди вперше публічно заспівали пісню "Ще не вмерла України і слава, і воля". Саме тому ця дата і обрана як День Державного Гімну України.
Крім того, у 1917—1920 роках ця пісня стала одним з державних гімнів УНР та ЗУНР. У 1992 році українські депутати затвердили музичне супроводження пісні у виконанні композиторів Мирослава Скорика і Євгена Станковича.
Але тільки у 2003 році у Верховній Раді Україні затвердили Закон "Про Державний гімн України", в якому пропонувалося ухвалити гімн на музику Михайла Вербицького і приспів Павла Чубинського.
Цьогоріч виповнюється 160 років з дня першого публічного виконання Державного Гімну України. 10 березня - день становлення одного з головних символів нашої держави. Саме цього дня у 1865 році на роковинах Тараса Шевченка в польському місті Перемишль уперше прозвучав майбутній гімн України - твір композитора Михайла Вербицького на слова поета Павла Чубинського.
Але сама історія гімну бере початок із 1862 року, адже саме тоді Павло Чубинський написав слова, які в подальшому були покладені на музику Михайла Вербицького.
15 січня 1992 року Верховна Рада України затвердила музичну редакцію Державного Гімну. Тільки 6 березня 2003 року Верховна Рада України ухвалила Закон «Про Державний Гімн України». Законопроєктом пропонувалося затвердити як Державний національний гімн на музику Михайла Вербицького зі словами першого куплета й приспівом пісні Павла Чубинського «Ще не вмерла Україна». Оригінал тексту та музики гімну, які написані рукою авторів, сьогодні зберігаються в Науковій бібліотеці імені Василя Стефаника у Львові.
“Душу й тіло ми положим за нашу свободу..” Так, Гімн України дуже символічний, має глибокий і пророчий сенс для нашого народу. Особливо сьогодні, коли українці, продовжують творити історію нашої незламності, ціною власних життів, виборюють нашу самобутність і волю.