Чемеровецька селищна територіальна громада
Хмельницька область, Кам’янець-Подільський район

Подбаємо про зелень разом

Дата: 17.07.2020 15:34
Кількість переглядів: 471

Фото без описуОстаннім часом на території нашого району відбувається активне поширення одного з карантинних об’єктів – американського білого метелика. 

Американський білий метелик (HyphantriacuneaDrury) - багатоїдний карантинний шкідник. Пошкоджує понад 300 видів різних трав’янистих, кущових та деревних культур. Найулюбленішими культурами є шовковиця, клен американський, бузина, волоський горіх, хміль, вишня, слива, яблуня, айва та інші плодові культури.

 

  Чужорідний вид. Батьківщиною американського білого метелика є Північна Америка. В Європу, а саме в Угорщину, американський білий метелик (АБМ) був завезений з вантажем із Північної Америки у 1940 році. В Україні його вперше виявлено у 1952 році в Закарпатській області. А з 1966-го відбулося поступове розповсюдження його в інші регіони країни.

 

  В Україні живлення гусениць АБМ відмічено більш як на 250 видах плодових і декоративних порід, і тому характеризує його як винятково агресивного і небезпечного шкідника, здатного завдати великої шкоди насадженням.

Зовнішні ознаки шкідника

   Американський білий метелик - білосніжний, із шовковистим відливом. Іноді зустрічається з темними або жовто-коричневими цяточками на крилах. Голова, груди, ноги і черевце вкриті білими волосинками. Вусики чорні з білим запиленням: у самців перисті дворядно-гребінчасті, у самиць - дворядно-пильчасті нитчасті. Розмах крил метелика 25–36 мм (іноді 40–50 мм), довжина тіла 9–15 мм. Живе 8–10 діб.

 

 

Розмноження та розвиток

Метелик розвивається у двох генераціях. Літ метеликів починається при сумі ефективних температур вище 8,5оС , масовий - при 15оС. Виліт метеликів навесні відбувається недружно, розтягуючись іноді до місяця. Перші метелики з’являються наприкінці квітня-початку травня. Літають вони 25–30 днів, тільки вечорами та вночі.

 

Самки відкладають яйця на верхній і нижній боки листків та на трав’яну рослинність групами по 300–500 яєць, укриваючи кладку тонким прозорим пушком.  Розвиток яєць, залежно від температури, триває від 6 до 15 днів.  

Тривалість розвитку гусениць - 45–54 діб. За цей час вони линяють 6–7 разів.  

 

 

На розвиток лялечки потрібно 9–14 діб. 

Гусениці повністю об’їдають листя на деревах, оповиваючи гілки павутиною, що призводить до порушення обмінних процесів у рослинах та їхнього послаблення. Знижується урожайність і захисна, декоративна, естетична функції насаджень. У плодових дерев урожайність зменшується до 20%, а при 75% ураження урожай практично відсутній. Через 1-2 години після відродження гусениця починає живитися і будувати гніздо. Ознаки гусениці: від світло-салатового до коричнево-сірого кольору, опушені, на спинній частині є два ряди чорних бородавок і три ряди оранжево-жовтих бородавок з боків; голова блискуча чорна (іноді коричнева).  В кінці 5-го віку гусениці  залишають гніздо і розповзаються по всьому дереву,  а при відсутності корму мігрують на інші дерева. Гусениці, що відродилися, починають шкрябати епідерміс листя.   Життя гусениць триває 35-45 діб, але за цей час вони встигають завдати непоправної  шкоди рослинам. Гусениці АБМ  надзвичайно шкодочинні,  повністю об’їдають листя на деревах, оповиваючи гілки павутиною. Шість-вісім гнізд шкідника на плодовому дереві  здатні повністю його знищити. Типовим місце живленням АБМ є насадження у населених пунктах, присадибних ділянках, парках, садах, уздовж доріг. Джерелом заселення шкідника залишаються і лісосмуги, де концентрується більшість його гнізд, а це викликає реальну загрозу розселення на прилеглі промислові сади. Літ метеликів другого покоління починається у другій половині липня. Метелики цього покоління відкладають до 2500 яєць. 

 Зимують лялечки під відмерлою корою дерев, рослинними рештками, в тріщинах ґрунту і щілинах парканів, під навісами та в інших захищених місцях. Навесні після переходу середньодобової температури вище 10оС закінчується їх розвиток, який триває 2–3 тижні.

Заходи боротьби

Агротехнічний метод - збір та знищення гусені та кладок яєць. Гілки з гніздами обрізають і спалюють. На уражених деревах видаляють мертву кору, стовбури обмазують вапном. На присадибних ділянках застосовують ловильні пояси із картону чи гофрованого паперу, який перед заляльковуванням гусені знімають і спалюють. Для ліквідації вогнищ американського білого метелика обробляють плодові сади та лісосмуги інсектицидами дозволеними до використання в Україні.
Українськими науковцями досліджено, що у боротьбі із американським білим метеликом доцільно включати в систему заходів захисту використання інсектицидів різної дії, що рекомендовані для боротьби із лускокрилими шкідниками зокрема: Бі -58 новий – 0,8- 2 л/га; Карате Зеон 050 ЕС- 0,4 л/га; Каліпсо 480SC – 0,25 л/га; Конфідор - 0,2- 0,3 л/га; Моспілан – 0,33 кг/га; Матч-050ЕС-1л/га,Номолт-0,7л/га
.
   Інсектициди застосовують у період появи гусениць ІІ-ІІІ віків як першої, так і другої генерації. У зоні поширення шкідника, особливо в населених пунктах, рекомендується застосування бактеріальних препаратів Актофіт – 2 л/га та Скарадо М - 3-5 кг/га, Гаубсин -10 л/га. Застосування активних засобів захисту має бути з урахуванням антирезистентних заходів, щоб шкідник не набув звикання до будь-якого інсектициду та біологічно активних речовин. Витрати робочого розчину - 2–10 л на 1 дерево, залежно від розміру крони. До захисних заходів належить також обстеження восени та навесні кори дерев. Стовбури дерев очищають від відмерлої кори, рештки разом із зимуючими лялечками спалюють, а стовбури білять вапном, пристовбурні кола перекопують.

Американський білий метелик визнаний об’єктом зовнішнього і внутрішнього карантину. Для забезпечення надійного захисту багаторічних насаджень від шкідника слід дотримуватись цілої низки заходів та строків їх виконання. Об’єднання цих заходів у певній послідовності і є системою інтегрованого захисту.

Для вдалого знищення цього небезпечного шкідника, пересічні громадяни не повинні стояти осторонь, проявляючи байдужість до стану навколишніх насаджень, а бути свідомими, щодо важливості проведення захисних заходів і намагатись самостійно боротись із його розповсюдженням. Тому, слід регулярно обстежувати дерева у присадибному саду, а також звертати увагу на інші насадження, які нас оточують.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь